باشقیری های روسیه اجداد خود را در ایران می جویند – باشقیرهای ایرانی – ایرانیان روسیه – ایرانیان آسیای مرکزی – ایرانیان ولگا و اورال

باشقیری های روسیه اجداد خود را در ایران می جویند – باشقیرهای ایرانی – ایرانیان روسیه – ایرانیان آسیای مرکزی – ایرانیان ولگا و اورال

باشقیری های روسیه در جستجوی آثاری از اجداد خود در بشاگرد
شناخت اصالت و ریشه و تبار باشقیرها تا حد زیادی پیچیده است. منطقه اصلی زندگی باشقیرها جنوب شرقی اورال و استپ های مجاور بوده که از دیرباز به مردمانی با تبارهای گوناگون و ریشه های نژادی فرهنگی متفاوت تعلق داشته است. در زمینه ریشه نژادی باشقیرها بصورت کلی سه نطریه اصلی و برجسته وجود دارد.

نظریه ریشه ترکی
نظریه ریشه فینو اوگریایی
نظریه ریشه و تبار ایرانی

هیاتی از دانشگاه اوفا جمهوری مسلمان نشین باشقیرستان فدراسیون روسیه در دیدار با سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی اعلام کرد که بدون آشنایی با ملت ایران پی بردن به چگونگی پیدایش باشقیرها غیرممکن است.
[باشقیری های روسیه اجداد خود را در ایران می جویند]

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، و.گ کوتوف رییس این هیات در این دیدار گفت: اساتید دانشمند باشقیرستان پس از بررسی و پژوهش میراث فرهنگی مردم اورال جنوبی به حقایقی درباره ارتباطات متعدد با مناطق ایران و ملت های ایرانی فارسی زبان دست پیدا کردند.

او با اشاره به اینکه تماس مستقیم این ملت ها مربوط به مهاجرت در دوران باستان و قرون وسطی و مبادلات فرهنگی و تجاری است، افزود: به همین دلیل تاثیر ملت ایران را در ادبیات، زبان، فولکلور، معماری، تاریخ جمعیت شناسی و غیره باشقیرستان میتوان دید.

این مردم شناس باشقیری در ادامه تاکید کرد: پژوهش ارزشمند مربوط به تاریخچه و پیدایش ملت باشقیرستان بدون آشنایی با ملت ایران امکان پذیر نخواهد بود.

او هدف از سفر این هیات به ایران را آشنایی و انجام تحقیقات مربوط به مطالعات قوم شناسی در بخش جنوب غربی ایران و فراهم ساختن مقدمه همکاری های مشترک با پژوهشگاه میراث فرهنگی در زمینه ی باستان شناسی، مردم شناسی و زبان وگویش اعلام کرد.

بهشتی نیز در سخنانی آمادگی پژوهشگاه میراث فرهنگی را برای همکاری های مشترک با دانشگاه اوفا در چهار چوب یک تفاهم نامه جامع اعلام کرد.

در پایان این نشست دو طرف موافقت کردند که هیات باشقیری برنامه های خود را در قالب یک طرح پژوهشی برای تهیه تفاهم نامه همکاری ارائه دهد.

خانم کولبردینا ابوبکیرووا زبان شناس و ایران شناس عضو هیات در پایان این دیدار به خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی همکاری های مشترک پژوهشی را بررسی موضوع نژاد مشترک ایرانی و منطقه باشقیرستان در کوه های اورال اعلام کرد.

او گفت: آثار انگشت یافت شده در این منطقه و شباهت های آنها با آثار انگشت ایرانی فرضیه اشتراک نژادی را قبلا ثابت کرده است.

به گفته این زبان شناس روس انجام مطالعات و پژوهش های بیش تر در حوزه های مردم شناسی و زبان شناسی به ویژه منطقه’بشاگرد’پایه های اثبات این فرضیه را تقویت خواهد کرد.
Area
143,600 km2
Area rank 27th
Population 2010 Census
4,072,292

https://i0.wp.com/uupload.ir/files/6thq_1280px-bashkortostan_in_russia.svg.png
Advertisements